2021 16 kovo d.

Gidas sergantiems astma COVID-19 pandemijos metu

Gidas sergantiems astma COVID-19 pandemijos metu

2019 metais prasidėjusi COVID-19 pandemija kelia nerimą daugeliui žmonių, o ypač – patenkantiems į didesnės rizikos užsikrėsti arba susirgti sunkios formos koronavirusine infekcija grupes. Yra žinoma, jog COVID-19 infekcija labiau pavojinga senyvo amžiaus žmonėms ir sergantiesiems lėtinėmis ligomis, taip pat dirbantiems infekcijos židiniuose.

Tačiau ką žinome apie rizikas sergantiesiems viena labiausiai paplitusių lėtinių ligų visame pasaulyje – astma? Kaip sergantieji astma gali labiau palengvinti savo gyvenimą ir apsisaugoti pandemijos sąlygomis?

Astma nėra priskiriama COVID-19 rizikos veiksniams

Iki šiol yra atlikta nemažai mokslinių tyrimų, analizuojančių COVID-19 ir astmos sąsajas. Nors JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras nurodo, jog vidutinio sunkumo arba sunkia astmos forma sergantieji gali susidurti su didesne rizika susirgti sunkesnės eigos COVID-19 infekcija, – mokslininkai to nepatvirtina. Lygiai taip pat nėra duomenų apie didesnį COVID-19 paplitimą tarp sergančiųjų astma. Dar daugiau, neįrodyta, jog astma didina riziką susirgti COVID-19 liga.

Kita vertus, keli tyrimai parodė, kad nealerginė (dar vadinama vidine, endogenine, neimunologine) astma gali didinti riziką susirgti sunkesne COVID-19 forma, tačiau juose yra tam tikrų ribotumų. Taigi galima teigti, jog astma nėra COVID-19 rizikos faktorius ir sergantiesiems astma nėra būdinga didesnė rizika susirgti sunkia COVID-19 forma.

Be to, verta paminėti, jog nors tam tikros sezoninės koronavirusų rūšys gali sukelti astmos paūmėjimą, – ši reakcija nėra būdinga COVID-19 ligą sukeliančių koronavirusų atveju.

Ar steroidiniai medikamentai – rizikingi?

Nepaisant to, jog sergantieji astma nesusiduria su didesne rizika užsikrėsti arba susirgti sunkesne COVID-19 forma, pandemijos metu ypač svarbu kontroliuoti ligą, vartojant gydytojų paskirtus medikamentus.

Tiesa, steroidinius vaistus vartojančius pacientus pandemijos pradžioje galėjo pasiekti informacija, jog sergant COVID-19 liga yra draudžiama vartoti steroidinius medikamentus, kadangi jie spartina viruso dauginimąsi organizme. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, jog nėra duomenų, kad tokią reakciją keltų steroidiniai vaistai, skiriami astmos gydymui – COVID-19 ligos eigą gali apsunkinti virusinės ligos gydymui naudojami steroidai. Tai reiškia, jog sergantieji astma ir toliau turėtų vartoti paskirtus steroidinius medikamentus, siekiant išvengti astmos paūmėjimo ir būtinybės hospitalizuotis rizikos.

Astmos priepuolio atveju, specialistai rekomenduoja esant galimybei naudoti inhaliatorius su tarpikliu, kadangi purkštuvo naudojimas gali padidinti į orą išskiriamų koronaviruso dalelių kiekį, jei žmogus serga COVID-19.

Patarimai, kaip pasirūpinti savimi pandemijos metu

Remiantis moksliniais įrodymais, pagrindinis būdas, padedantis kontroliuoti astmą, yra astmos priepuolių ir simptomų fiksavimas dienoraštyje. Ir nors dalis pacientų taip pat fiksuoja deguonies kiekį kraujyje, naudodami pulsoksimetrus, – pasak specialistų, namų sąlygomis naudojami prietaisai nėra tokie tikslūs, kaip medicininiai. Be to, šiai dienai nėra duomenų, kurie patvirtintų, kad deguonies kiekio kraujyje fiksavimas naudojant pulsoksimetrus ar išmaniųjų telefonų programėles gali padėti geriau kontroliuoti astmą.

Be gydytojų paskirtų vaistų vartojimo ir ligos eigos fiksavimo dienoraštyje, sergantiesiems astma pandemijos metu yra taikomos tos pačios rekomendacijos, kaip ir visiems žmonėms. Šiuo laikotarpiu itin svarbu kontroliuoti patiriamą stresą, laikytis fizinio atstumo, dėvėti apsaugines priemones ir vengti žmonių susibūrimų viešose vietose, riboti nebūtinąsias išvykas, palaikyti rankų higieną, vėdinti gyvenamąsias patalpas, užtikrinti fizinį aktyvumą (puikiai tinka pasivaikščiojimai gamtoje), sveikai maitintis, laikytis kosėjimo etiketo.

Taip pat sergantiesiems astma itin svarbu su savimi turėti reikalingų medikamentų bent mėnesiui į priekį ir vengti rizikos veiksnių, provokuojančių astmos simptomus (pavyzdžiui, dulkių, tabako dūmų). Galiausiai, sergantiesiems astma – kaip ir patiriantiems kitų sveikatos sutrikimų – svarbiausia palaikyti kontaktą su savo gydytoju ir vadovautis gydytojo paskirtomis rekomendacijomis.