Kaip teisingai naudoti inhaliatorius?

Šiuo metu astmai gydyti gali būti skiriami labai skirtingi inhaliatoriai. Kaip juos naudoti?

Jums paskirta vartoti įkvepiamuosius vaistus. Nors gydytojas ir paaiškino, kaip reikės tai daryti, tačiau prieš save laikant naujų vaistų pakuotę, atrodo, kad žinios išgaravo? O galbūt manote, kad žinote, kaip elgtis su inhaliatoriumi, tačiau norėtumėte tarsi save pasitikrinti? Jei kyla nors vienas šių klausimų, Jūs tinkamame kelyje. Inhaliatoriai, jų technologijos, vaistų įkvėpimo būdai yra skirtingi. Todėl neišmanant, kaip naudotis inhaliatoriumi, kaip tinkamai įkvėpti vaistus, net patys geriausi vaistai nepadės. Nėra vieno inhaliatoriaus tinkamo visiems. Kiekvienas žmogus yra individualus, ne vienodi ir ligos simptomai bei eiga. Tinkamiausią būtent JUMS inhaliatorių parenka specializuotų žinių turintis gydytojas, tačiau tinkamai sukvėpuoti vaistą atsakomybė tenka sergančiajam.

 

Pagrindiniai inhaliatorių tipai pagal pateikiamą vaisto formą yra:
 • Suspausto oro aerozoliniai (vaisto dozė iš inhaliatoriaus į kvėpavimo takus patenka smulkios dulknos pavidalu). Šie inhaliatoriai gali būti naudojami ir su tarpinėmis. Naudojant šiuos inhaliatorius, reikia suderinti įkvėpimą ir inhaliatoriaus paspaudimo veiksmą;
 • Milteliniai (vaisto dozė iš inhaliatoriaus į kvėpavimo takus patenka miltelių pavidalu). Šie inhaliatoriai yra aktyvinami įkvėpimu;
 • Sroviniai purkštuvai (dar žinomi „nebulaizerių“ pavadinimu). Vaistus galima skirti ir tiems, kurie negali ar nesugeba naudoti suspausto oro ar miltelinius inhaliatorius. Šiuo būdu, jeigu reikalinga, gali būti skiriamos dideles vaistų dozės.

 

Dažnu atveju inhaliatorius turi savo konkretų pavadinimą, kuris skirtas būtent pačiam prietaisui įvardinti ir nežymi konkretaus vaisto. Pavyzdžiui, aerozolius formuoja Respimat®, suspausto oro dozuoti inhaliatoriai. Miltelių formos vaistai, sergant astma, įkvepiami per Aerolizer®, Breezhaler®, Diskus®, Easyhaler®, Ellipta®, Genuair®, Nexthaler®, Turbuhaler®.

 

Inhaliatoriaus tipas, kaip taisyklė, būna nurodomas ant pakuotės iškart po firminio vaisto pavadinimo. Siekiant gerų gydymo rezultatų, reikia išmanyti paskirto (-ų) inhaIiatoriaus (-ių) inhaliavimo techniką. Apie kiekvieną jų detali informacija pateikiama žemiau. Instrukcijose pateiktų inhaliatorių spalvos neprivalo atitikti Jūsų turimo prietaiso spalvos. Tai nekeičia inhaliatoriaus savybių, o reiškia skirtingą inhaliatoriaus vaistų sudėtį.

 

Šiuo metu astmai gydyti gali būti skiriami labai skirtingi inhaliatoriai. Kaip juos naudoti?

 

 • Vaisto įkvėpimo sėkmę padidina atpalaiduoti pečiai, ištiesinta krūtinės ląsta, o antsvorį turintiems asmenims – ir stovima pozicija.
 • Prieš atliekant vaisto įkvėpimą, svarbu pilnai iškvėpti (bet ne į inhaliatorių, geriausiai pasukus galvą į šoną). Giliausiame iškvėpimo taške apžiojamas inhaliatoriaus kandiklis lūpomis, glaudžiai, kad neliktų tarpelių.
 • Įkvepiama visa krūtine, kiek tik begalima (dažniausiai reikia staigaus ir gilaus įkvėpimo, bet priklausomai nuo inhaliatoriaus, įkvėpimo jėga gali skirtis; jei įkvepiama per aerozolį formuojantį inhaliatorių, dar reikia suderinti ir vaisto papurškimo bei įkvėpimo veiksmus);
 • Kai giliai įkvėpėte, sulaikote kvėpavimą, inhaliatoriaus kandiklį išimate iš burnos, lūpas glaudžiai suspaudžiate ir laikote iki 10 sekundžių. Jei šis laikas atrodo per ilgas, tuomet sulaikyti kvėpavimą tiek, kiek galite pagal savo būklę.
 • Ramiai iškvepiate, bet ne į inhaliatorių, o toliau nuo jo.
 • Jei įkvepiamasis vaistas savo sudėtyje turi įkvepiamojo gliukokortikoido (pvz., beklometazono, budezonido, flutikazono), tuomet po įkvėpimo reikia gerai išsiskalauti burną, gerklę, dantis (ir išspjaukite), siekiant išvengti nepageidaujamų poveikių, kaip pvz., balso prikimimas, burnos kandidozė ir pan.

 

Būtina įsidėmėti!

 

 • Įkvepiant vaistą, gali būti (bet nebūtinai!) juntamas neintensyvus saldus arba kartus skonis. Jį lemia sudedamosios nešamosios dalelės.
 • Kartais klaidingai manoma, kad jei reikalingos dvi inhaliacijos, jas galima įkvėpti vienu įkvėpimu (pvz., iškart du kartus paspaudžiant suspausto oro inhaliatorių ar miltelinių inhaliatorių dozės mygtuką). Jeigu badysite vienu įkvėpimu įkvėpti dvi vaisto dozes, gydymo veiksmingumas bus mažesnis.
 • Milteliniai inhaliatoriai gali būti valomi sausa servetėle, nenaudojant vandens, nes šis gali pakenkti inhaliatoriaus viduje esančio vaisto savybėmis.
 • Kai kurie astma sergantieji prasitaria, kad nepamirštų įkvėpti vaistus, inhaliatorių laiko vonios kambaryje. Daugumai inhaliatorių drėgmė ir karštis nėra gerai, nes keičia jų gydomąsias savybes. Todėl geriau vaistus laikyti sausoje vietoje, kurios temperatūra neviršija 250C.

 

Nepamirškite, kad inhaliatorius – individualus prietaisas, todėl jo negalima skolinti kitiems.


Kaip tinkamai naudoti Breezhaler®?

Picture 1

Iliustracija Aprašymas
breezhaler1 1) Nuimkite dangtelį
breezhaler2 2) Atidarykite inhaliatorių
breezhaler3 3) Išimkite kapsulę

 1. Plėšdami pagal perforuotą liniją atskirkite vieną lizdą nuo lizdinės plokštelės. Nuplėškite apsauginę plėvelę ir išimkite kapsulę.
 2. Nespauskite kapsulės pro foliją.
 3. Kapsulės negalima nuryti.
breezhaler4 4) Įdėkite kapsulęNiekada nedėkite kapsulės tiesiai į kandiklį.
breezhaler5 5) Uždarykite inhaliatorių
breezhaler6 6) Pradurkite kapsulę vieną kartą.

Inhaliatorių laikykite statmenai. Kapsulę pradurkite tuo pat metu stipriai spausdami abu šonuose esančius mygtukus. Kai kapsulė bus pradurta, Jūs išgirsite garsą.

Kapsulę pradurkite tik vieną kartą.

breezhaler7 7) Atleiskite šoninius mygtukus
breezhaler8 8) Visiškai iškvėpkite.

Nepūskite į inhaliatorių.

breezhaler9 9) Giliai įkvėpkite vaisto

Inhaliatorių laikykite taip, kaip parodyta paveiksle.

Kandiklį įkiškite į burną ir tvirtai apgaubkite jį lūpomis.

Nespauskite šoninių mygtukų. Įkvėpkite greitai ir kiek įmanoma giliau. Įkvepiant, girdėsite dūzgimo garsą.

Kai įkvėpsite, galite pajusti vaisto skonį.

breezhaler10 10) Sulaikykite kvėpavimą

Sulaikykite kvėpavimą mažiausiai 5 sekundėms.

breezhaler11 11) Patikrinkite ar kapsulė tuščiabreezhaler12

Atidarykite inhaliatorių ir pažiūrėkite, ar kapsulėje neliko miltelių. Jei kapsulėje liko miltelių, uždarykite inhaliatorių.

Pakartokite žingsnius nuo 8 iki 10.

breezhaler13 12) Išimkite tuščią kapsulę

Išmeskite tuščią kapsulę į šiukšlių dėžę. Uždarykite inhaliatorių ir uždėkite dangtelį.

 


Kaip tinkamai naudoti Diskus™?

 

Iliustracija Aprašymas
diskus1 1) Laikykite išorinę dėklą viena ranka. Įstatykite kitos rankos nykštį į nykščio laikiklį.  Stumkite išorinį dėklą nuo savęs, kol jis spragtelės.
diskus2 2)  Stumkite svirtį nuo savęs, kol ji spragtelės. Kiekvieno spragtelėjimo metu vaistų dozė patenka į specialią talpą inhaliatoriuje, iš kurios bus įkvėpti. Todėl be reikalo šios svirties nestumdykite.
diskus3 3) Iškvėpkite laikydamas inhaliatorių toliau nuo burnos (ne į inhaliatorių).
diskus4 4) Įdėkite kandiklį į burną ir apspauskite glaudžiai lūpomis. Įkvėpkite tolygiai ir giliai per burną, o ne per nosį.
diskus5 5) Sulaikykite kvėpavimą ir išimkite kandiklį iš burnos, toliau būkite sulaikę kvėpavimą (dešimt sekundžių arba tiek, kiek patogu).
diskus6 6) Lėtai ir ramiai iškvėpkite.
diskus7 7) Uždarykite inhaliatorių stumdami išorinį korpusą atgal į save.

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.


Kaip tinkamai naudoti Easyhaler®?

easyhaler0

 

Iliustracija Aprašymas
easyhaler1 1) Nuimkite dangtelį nuo dulkių. Laikydami inhaliatorių vertikaliai, pakratykite jį 3-5 kartus. Jeigu, kratydami inhaliatorių, netyčia paspaudėte, ištuštinkite miltelius iš kandiklio, kaip aprašyta toliau.
easyhaler2 2) Laikykite inhaliatorių vertikaliai, suėmę smiliumi ir nykščiu. Spalvotą mygtuką spauskite žemyn, kol išgirsite spragtelėjimą ir leiskite inhaliatoriui vėl spragtelėti atgal. Taip išsiskiria dozė.

Svarbu:

 • Inhaliatorius nespragtels, jeigu nebus nuimtas dangtelis nuo dulkių.
 • Spauskite žemyn tik vieną kartą.
 • Jei netyčia paspaudėte daugiau nei vieną kartą, ištuštinkite miltelius iš kandiklio, kaip aprašyta toliau.
 • Paspauskite inhaliatorių prieš įkvėpdami, o ne tuo pačiu metu.
 • Spausdami ir įkvėpdami vaisto dozę, inhaliatorių laikykite vertikaliai. Pakreipus inhaliatorių, milteliai gali išbyrėti jų dar nespėjus įkvėpti.
easyhaler3 3) Laikykite inhaliatorių vertikaliai. Iškvėpkite kaip įprasta. Įdėkite kandiklį į burną tarp dantų ir tvirtai sučiaupkite lūpas aplink kandiklį. Stipriai ir giliai įkvėpkite. Ištraukite inhaliatorių iš burnos, sulaikykite kvėpavimą apie 10 sekundžių, arba tiek, kiek pavyksta pagal būklę, tada iškvėpkite kaip įprasta.

Svarbu:

 • Įsitikinkite, kad visas kandiklis yra burnoje.
 • Neiškvėpkite į inhaliatorių. Tai svarbu, nes gali užkimšti inhaliatorių. Jei iškvėpėte į inhaliatorių, išimkite miltelius iš kandiklio, žr. toliau

 Jei reikia kitos inhaliacijos, pakartokite 1-3 žingsnius.

Panaudojus inhaliatorių, uždėkite dangtelį nuo dulkių ant kandiklio. Tai neleis inhaliatoriui atsitiktinai pasispausti.

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.

easyhaler4 Jei atsitiktinai paspaudėte inhaliatorių arba jei jį paspaudėte daugiau nei vieną kartą, arba jei iškvėpėte atgal į inhaliatorių, ištuštinkite kandiklį.

Kad ištuštintumėte miltelius, pastuksenkite kandiklį į stalą ar delną. Tada pradėkite iš naujo atlikdami visus 3 aukščiau išvardytus žingsnius.

easyhaler5 Naudodami inhaliatorių galite naudoti apsauginį dėklą. Tai pagerina prietaiso patvarumą. Kai pirmą kartą įdėsite inhaliatorių į apsauginį dėklą, įsitikinkite, kad ant inhaliatoriaus yra uždėtas dangtelis nuo dulkių, nes tai neleis inhaliatoriui atsitiktinai pasispausti. Jūs galite naudoti inhaliatorių neišimdami jo iš apsauginio dėklo.

Vadovaukitės tomis pačiomis instrukcijomis, kaip nurodyta anksčiau aukščiau aprašytuose 1-3 žingsniuose.

Svarbu:

 • spausdami inhaliatorių laikykite jį vertikaliai;
 • įkvėpę vaisto dozę, uždėkite dangtelį nuo dulkių, nes tai neleis inhaliatoriui atsitiktinai pasispausti.
easyhaler6 Dozių skaitiklis rodo likusių dozių skaičių. Skaitiklio rodmuo pasikeičia kas penkis paspaudimus. Kai dozių skaitiklis tampa raudonas,tai reiškia, kad liko 20 dozių.

Jeigu naudojate apsauginį dėklą, galite įdėti į jį ir naują inhaliatorių.


Kaip tinkamai naudoti Ellipta®?

Ellipta0

 

Iliustracija Aprašymas
Ellipta01 1) Stumkite dangtelį žemyn, kol pasigirs spragtelėjimas.
Ellipta02 2) Iškvėpkite (toliau nuo inhaliatoriaus)
Ellipta03 3) Įdėkite kandiklį į burną.
Ellipta04 4) Lūpomis glaudžiai apspauskite kandiklį. Neuždenkite oro išleidimo angos pirštais. Įkvėpkite tolygiai ir giliai. Kai giliai įkvėpsite, sulaikykite kvėpavimą ir išimkite iš burnos kandiklį.
Ellipta05 5) Sulaikę kvėpavimą laikykite 5 sekundes arba tiek, kiek patogu. Po to švelniai iškvėpkite (toliau nuo inhaliatoriaus).
Ellipta06 6) Užstumkite dangtelį.

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.


Kaip tinkamai naudoti Genuair®?


genuair0

 

Iliustracija Aprašymas
genuair1 1) Nuimkite apsauginį dangtelį lengvai paspausdami rodykles, esančias ant jo.
genuair2 2) Iki galo paspauskite spalvotą mygtuką (priklausomai nuo inhaliatoriaus viduje esančių veikliųjų medžiagų, spalva gali būti skirtinga).
genuair3 3) Atleiskite spalvotą mygtuką.
genuair4 4) Patikrinkite, ar kontrolinis langelis žalias. Tai reiškia, kad inhaliatorius paruoštas.
genuair5 5) Stipriai ir giliai įkvėpkite per kandiklį. Nesustokite traukti oro net išgirdę spragtelėjimą.
genuair6 6) Patikrinkite, ar kontrolinio langelio spalva pasikeitė į raudoną. Tai rodo, kad įkvėpėte teisingai.

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.

 

Svarbu:

 • Nelaikykite nuspaudę žalio mygtuko įkvėpimo metu.
 • Jei po įkvėpimo kontrolinis langelis lieka žalias, prašome iš naujo giliai ir stipriai įkvėpkite per kandiklį.

Genuair® inhaliatoriaus spragtelėjimas ir kontrolinio langelio spalvos pasikeitimas iš žalios į raudoną patvirtina, kad visą dozę įkvėpėte taisyklingai.

Genuair® „užsirakina“, kai įkvepiama paskutinė dozė. Tada pradėkite naudoti naują inhaliatorių.

 


Kaip tinkamai naudoti Nexthaler®?


nexthaler0

Iliustracija Aprašymas
nexthaler1 1) Tvirtai laikykite inhaliatorių vertikalioje padėtyje
nexthaler2 2) Patikrinkite likusių dozių skaičių: bet koks skaičius nuo „1“ iki „180“ rodo, kiek liko dozių.

Jei dozių skaičiavimo langelyje rodomas „0“, vadinasi dozių neliko.

nexthaler3 3) Iki galo atidarykite dangtelį.

 

4) Prieš įkvėpimą iškvėpkite tiek giliai, kiek Jums patogu.
Negalima iškvėpti pro inhaliatorių.

nexthaler4 5) Apžiokite inhaliatoriaus kandiklį ir glaudžiai lūpomis apspauskite. Laikydami inhaliatorių, neuždenkite oro ventilio.

 

6) Greitai ir giliai įkvėpkite pro burną. Neįkvėpkite pro oro ventilį.
Dozės įkvėpimo metu galite pajusti tam tikrą skonį.
Dozės įkvėpimo metu galite išgirsti ar pajusti spragtelėjimą.
Negalima įkvėpti pro nosį. Įkvėpimo metu inhaliatoriaus negalima atitraukti nuo lūpų.

nexthaler5  7) Sulaikę įkvėpimą, išimkite inhaliatoriaus kandiklį iš burnos ir toliau laikykite sulaikytą kvėpavimą 5‑10 sekundžių (kiek Jums patogu). Lėtai iškvėpkite.
Negalima iškvėpti pro inhaliatorių.
8) Grąžinkite inhaliatorių į vertikalią padėtį ir iki galo uždarykite dangtelį.
nexthaler6 9) Patikrinkite, ar dozės skaičiavimo langelyje esantis skaičius sumažėjo vienetu.

 

Jei riekia įkvėpti dar vieną dozę, pakartokite 1‑9 veiksmus.

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.


Kaip tinkamai naudoti Turbuhaler®?


turbuhaler0

 

Iliustracija Aprašymas
turbuhaler1 1) Atsukite inhaliatoriaus dangtelį prieš laikrodžio rodyklę ir pakelkite.
turbuhaler2 2) Laikykite inhaliatorių vertikaliai. Norint paruošti inhaliatorių vaistų įkvėpimui, pirmiausiai pasukite spalvotą prietaiso pagrindą iki galo į dešinę. Tada pasukite jį atgal į kairę, kol spragtelės. Dabar vaisto doze paruošta įkvėpimui.
turbuhaler3 3) Švelniai iškvėpkite, toliau nuo inhaliatoriaus. Laikykite prietaisą neuždengdami oro įleidimo angų.
turbuhaler4 4) Įdėkite kandiklį į burną ir glaudžiai lūpomis apspauskite. Greitai ir giliai įkvėpkite per burną, sulaikykite kvėpavimą 5–10 sekundžių.
turbuhaler5 5) Išimkite inhaliatorių iš burnos ir iškvėpkite.
turbuhaler6 6) Uždėkite dangtelį ir užsukite.

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.


Kaip tinkamai naudoti Aerolizer®?

aerolizer0

Iliustracija Aprašymas
aerolizer1 1) Nuimkite dangtelį nuo inhaliatoriaus.
aerolizer2 2) Laikydami Aerolizer® pagrindą, atidarykite kandiklį rodyklės kryptimi.
aerolizer3 3) Įsitikinkite, kad Jūsų pirštai visiškai sausi. Kapsulę išimkite iš folijos paketėlio prieš pat vartojimą ir padėkite ją tiksliai ant kapsulės kameros dugno.
aerolizer4 4) Uždarykite kapsulės kamerą sukdami kandiklį atgal tol, kol išgirsite spragtelėjimą.
aerolizer5 5) Laikykite inhaliatorių vertikaliai. Kapsulę pradurkite tuo pat metu stipriai spausdami abu šonuose esančius mygtukus. Kai kapsulė bus pradurta, Jūs išgirsite garsą. Kapsulę pradurkite tik vieną kartą. Atleiskite šoninius mygtukus. Kapsulę pradurti galima tik vieną kartą.

Svarbu! Po šio veiksmo kapsulė gali sutrupėti ir mažų želatinos dalelių gali patekti į burną ar gerklę. Želatina yra valgoma, todėl nekenksminga.

aerolizer6 6) Visiškai iškvėpkite, toliau nuo inhaliatoriaus.
aerolizer7 7) Kandiklį įdėkite į burną ir lūpomis glaudžiai apspauskite. Šiek tiek atloškite galvą. Greitai, bet tolygiai ir kiek įmanoma giliau įkvėpkite.
Svarbu!
Jūs turite išgirsti dūzgimą, kadangi kapsulė sukasi virš jos kameros esančioje ertmėje. Jei šio garso neišgirdote, atverkite kapsulės kamerą ir patikrinkite, ar kapsulė laisvai guli kameroje. Po to pakartokite 6-7 veiksmus. NEMĖGINKITE dar kartą pradurti spausdami mygtukus.
aerolizer8 8) Įkvėpę per inhaliatorių, sulaikykite kvėpavimą, kol patogu, ir ištraukite Aerolizer® iš burnos. Po to per nosį iškvėpkite. Atverkite kapsulės kamerą ir patikrinkite, ar kapsulėje neliko miltelių. Jei jų liko, kartokite 6- 8 veiksmus.
aerolizer9 9) Suvartoję visus miltelius, atverkite kapsulės kamerą (kaip nurodyta 2-ame punkte). Išimkite tuščią kapsulę ir sausu audiniu ar minkštu šepetėliu pašalinkite inhaliatoriaus viduje esančius miltelių likučius.
aerolizer10 10) Uždenkite inhaliatorių dangteliu.

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.


Kaip tinkamai naudoti Respimat® inhaliatorių?

Iliustracija Aprašymas
Respimat1 1) Pasukimas. Dangtelio nenumauti, sukti skaidrų pagrindą etiketėje esančių rodyklių kryptimi tol, kol trakštels (pusė apsisukimo).
Respimat2 2) Atidarymas. Dangtelį mauti tol, kol trakštels – tuomet jis bus visiškai numautas.
Respimat3 3) Paspaudimas. Lėtai visiškai iškvėpti, tada lūpomis apspausti kandiklį, neuždengiant orlaidės. Nukreipti inhaliatorių į ryklę.

Pradedant lėtai, giliai įkvėpti per burną, paspausti dozės išpurškimo mygtuką ir lėtą įkvėpimą tęsti toliau tiek, kiek patogu. Sulaikyti kvėpavimą 10 sek. arba tiek, kiek patogu. Užmauti dangtelį. Užmautas dangtelis turi likti tol, kol vėl prireiks inhaliatorių panaudoti.

Siekiant įkvėpti du išpurškimus (visą dozę), reikia pakartoti pasukimo, atidarymo ir paspaudimo veiksmus.

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.

Kaip paruošti naują Respimat® inhaliatorių pirmam naudojimui:

Iliustracija Aprašymas
Respimat4 1) Skaidraus pagrindo nėmimas. Dangtelio nenumauti. Spausti apsauginę skląstį, kol kita ranka numaunamas skaidrus pagrindas.
Respimat5 2) Užtaiso įdėjimas. Įstumti užtaisą į inhaliatorių. Tvirtu paviršiumi užtaisą reikia stumti stipriai į vietą tol, kol trakštels.
Respimat6 3) Užtaiso žymėjimas. Pažymėti inhaliatoriaus užtaisų skaitiklio etiketės langelį, kad būtų galima sekti, kiek užtaisų naudota. Skaidrų pagrindą stumti atgal į vietą kol trakštels.
Respimat7  4) Pasukimas. Dangtelio nenumauti. Sukti skaidrų pagrindą etiketėje esančių rodyklių kryptimi tol, kol trakštels (pusė apsisukimo).
Respimat8 5) Atidarymas. Dangtelį mauti tol, kol trakštels – tuomet jis bus visiškai numautas.
Respimat9 6) Paspaudimas. Nukreipti inhaliatorių į grindis. Paspausti dozės išpurškimo mygtuką. Užmauti dangtelį. Kartoti 4 – 6 punktuose nurodytus veiksmus, kol atsiras debesėlis. Po to, kai atsiras debesėlis, dar tris kartus pakartoti

4 – 6 punktuose nurodytus veiksmus.

Kaip pakeisti užtaisą?

Respimat10

Pasukti skaidrų pagrindą, kad užtaisas atsilaisvintų. Iš inhaliatoriaus ištraukti užtaisą. Įstumti naują užtaisą, uždėti skaidrų pagrindą, kol trakštels (tęsti veiksmus, nurodytus dalyje „Kaip paruošti naują Respimat® inhaliatorių pirmam naudojimui“ skyriuje, pradedant nuo 2 punkto).

 


Kaip teisingai naudoti dozuotus suspausto oro inhaliatorius?

suspausto-oro

Jei įmanoma, naudodamiesi inhaliatoriumi stovėkite arba tiesiai sėdėkite.

Iliustracija Aprašymas
suspausto-oro1 1) Nuo kandiklio nuimamas apsauginis dangtelis ir patikrinama, ar kandiklis yra švarus, ar jame nėra dulkių, purvo ar kitokių svetimkūnių.
suspausto-oro2 2) Kiek įmanoma lėčiau ir giliau iškvepiama (ne į inhaliatorių).
suspausto-oro3 3) Talpyklė laikoma vertikaliai (korpusas turi būti nukreiptas į viršų), kandiklis glaudžiai apspaudžiamas lūpomis.
suspausto-oro4 4) Tuo pat metu lėtai ir giliai įkvepiama pro burną. Pradėjus įkvėpimą, inhaliatoriaus viršūnė stipriai spaudžiama žemyn, kad įvyktų vienas išpurškimas.
suspausto-oro5 5) Įkvėpus oras sulaikomas kiek įmanoma ilgiau, tada inhaliatoriaus kandiklis ištraukiamas iš burnos ir lėtai iškvepiama. Negalima iškvėpti į inhaliatorių.

Jei reikalingas dar vienas išpurškimas, inhaliatorius toliau laikomas vertikaliai, palaukiama maždaug pusę minutės ir vėl pakartojami 2 – 5 punktuose išvardyti veiksmai.

 

Svarbu. 2 – 5 punktuose išvardytų veiksmų negalima atlikti per greitai.

Po pavartojimo reikia vėl uždėti apsauginį dangtelį ir jei yra, patikrinti dozės skaitiklį.

 

Įkvėpus vaisto dozę, praskalaukite burną, dantis, gerklę vandeniu ir išspjaukite.

 


Kaip tinkamai naudoti dozuotą suspausto oro inhaliatorių per tarpinę?

 

suspausto-oro-tarpine

Tarpinė padeda veiksmingiau panaudoti inhaliatorių, užtikrina didesnį vaisto kiekio patekimą į plaučius, kur vaistas ir veikia, bei sumažina vaisto patekimą į burną, kur kartais vaistas gali sukelti šalutinį poveikį.

Tarpinė dažniausiai naudojama kai sunku tuo pat metu paspausti inhaliatorių ir įkvėpti vaisto (dėl nepakankamos veikmų koordinacijos) ar kai reikia įkvėpti didesnes vaisto dozes.

 

Tarpinė gali būti naudojama dviem būdais:

 • daugkartinio kvėpavimo principu
 • vieno įkvėpimo principu.

Daugkartinio kvėpavimo principas:

Iliustracija Aprašymas
daugkartinio1 1) Surinkite tarpinę (jei reikia). Surinkimo procesas labai paprastas – tiesiog sujungti dvi dalis viena su kita.

2) Nuimkite inhaliatoriaus dangtelį.

3) Laikykite inhaliatorių vertikaliai ir gerai suplakite.

daugkartinio2 4) Įstatykite inhaliatorių vertikaliai į tam skirtą tarpinės angą.
daugkartinio3 5) Švelniai iškvėpkite.  Tarpinės kandiklį įdėkite į burną ir lūpomis glaudžiai apspauskite.
daugkartinio4 6) Laikykite tarpinę horizontaliai ir vieną kartą tvirtai nuspauskite vieną inhaliatoriaus papurškimą.
daugkartinio5 7) Įkvėpkite įprastai 3 ar 4 įkvėpimus.
daugkartinio6 8) Išimkite tarpinės kandiklį iš burnos ir švelniai iškvėpkite.

Išimkite inhaliatorių iš tarpinės.

Jei reikia daugiau nei vienos dozės, pakartokite visus veiksmus nuo 3 žingsnio.
Uždėkite inhaliatoriaus dangtelį.


Vieno įkvėpimo principas

Iliustracija Aprašymas
daugkartinio1 1) Surinkite tarpinę (jei reikia). Surinkimo procesas labai paprastas – tiesiog sujungti dvi dalis viena su kita.

2) Nuimkite inhaliatoriaus dangtelį.

3) Laikykite inhaliatorių vertikaliai ir gerai suplakite.

daugkartinio2 4) Įstatykite inhaliatorių vertikaliai į tam skirtą tarpinės angą.
daugkartinio3 5) Švelniai iškvėpkite.  Tarpinės kandiklį įdėkite į burną ir lūpomis glaudžiai apspauskite.
daugkartinio4 7) Įkvėpkite lėtai ir giliai. Sulaikykite kvėpavimą maždaug 5 sekundes arba tiek, kiek patogu.
daugkartinio5 7) Įkvėpkite įprastai 3 ar 4 įkvėpimus.
daugkartinio6 8) Sulaikę kvėpavimą išimkite tarpinės kandiklį iš burnos ir švelniai iškvėpkite.

Jei reikia daugiau nei vienos dozės, pakartokite visus veiksmus nuo 3 žingsnio. Uždėkite inhaliatoriaus dangtelį.

Svarbu! Išvalykite tarpinę prieš naudodami pirmą kartą, tada maždaug kartą per mėnesį.

Valymui naudokite šiltą vandenį su virtuvėje naudojamais detergentais, leiskite išdžiūti ore neišskalaudami. Džiovinimas audiniu ar popieriniu rankšluosčiu gali sukelti elektrostatinį krūvį tarpinės viduje, dėl kurio vaistai “prilimpa” prie šonų. Prieš naudojimą kandiklį nuvalykite.


Kaip vartoti įkvėpti skirtus vaistus per srovinius purkštuvus?

Įrenginys, kurio pagalba į rezervuarą įpiltą skystį paverčia smulkiu aerozoliu, vadinamas sroviniu purkštuvu. Sroviniai purkštuvai būna trijų rūšių – ultragarsiniai (1 pav.), kompresoriniai (2 pav.), tinkleliniai (3 pav.). Populiariausi šiuo metu yra kompresoriniai purkštuvai. Svarbu paminėti, kad gydytojas, paskyręs vaistus kvėpuoti per srovinį purkštuvą, turi nurodyti ir purkštuvo tipą, nes ne visi vaistai gali būti vartojami per vieną srovinį purkštuvą. Sroviniai purkštuvai gali veikti baterijos ar prieigos prie elektros srovės principu. Pacientas aerozolį gali įkvėpti per veido kaukę arba kandiklį.

Ultragarsinių srovinių purkštuvų pavyzdžiai sroviniai1sroviniai2
Kompresorinių srovinių purkštuvų pavyzdžiai sroviniai4sroviniai3
Tinklelinio srovinio purkštuvo pavyzdys sroviniai5

Ultragarsiniai sroviniai purkštuvai naudojami pakankamai retai, kadangi tai brangi technologija ir reikalingas pakankamai brangus aptarnavimas.

Kompresorinio srovinio purkštuvo technologija pakankamai pigi, aptarnavimas paprastas: tiesiog reikia plauti vaistų talpyklą ir keisti oro filtrus. Tačiau prietaisas pakankamai garsiai veikia.

Tinklelinis srovinis purkštuvas – naujausios technologijos prietaisas šioje srityje. Yra pakankamai mažas, visiškai tylus, inhaliacija atliekama bet kokioje pozicijoje, nelieka vaisto likučio, tačiau pakankamai brangus.

Prieš pradėdami naudoti srovinį purkštuvą:

 1. Surinkite purkštuvą ir naudokite jį tik pagal konkretaus prietaiso instrukcijas.
 2. Pasiruoškite užpildyti purkštuvo rezervuarą (vaistas, skiedžiamoji medžiaga ar pan.).
 3. Į rezervuarą įpilkite nurodytą vaistą, vandenį ar kitą tirpalą, priklausomai, ką paskyrė gydytojas.
 4. Po naudojimo iš purkštuvo rezervuaro išpilkite bet kokį likusį tirpalą.
 5. Nuvalykite purkštuvą kaip rekomenduojama prie prietaiso pateiktoje instrukcijoje.